Ο Τομέας Εφαρμοσμένων τεχνών διαθέτει τις ειδικότητες:

• Γραφικών τεχνών
  • Σχεδιασμού εσωτερικών χώρων

Λειτουργεί στο 1 Επαλ Αιγάλεω που εξυπηρετεί εργαστηριακά το 2ο Ε.Κ.

eftomeas

Γραφικών τεχνών

Η ειδικότητα λειτουργεί στο 1ο Επαλ  Αιγάλεω.

Μαθήματα:

Β’ τάξη (κοινή για τον τομέα)

1. Ελεύθερο σχέδιο

2. Γραμμικό Σχέδιο

3. Ιστορία της Τέχνης

4. Αρχές Σύνθεσης

5. Εφαρμοσμένες Τέχνες με χρήση Η/Υ

6. Ειδικό Εργαστηρικό Μάθημα

Πηγή: (Υ.Α Φ2/88938/Δ4/2016τ.Β’1567/02.06.2016)

Γ’ τάξη

1. Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης

3Θ

2. Τεχνολογία Υλικών

3. Ελεύθερο Σχέδιο - Χρώμα

4. Γραφιστικές Εφαρμογές

5. Τεχνολογία Εκτυπώσεων

1Θ+3Ε

6. Ψηφιακή Σχεδίαση Εντύπων
7. Γραμματογραφία
8. Αγγλικά Ειδικότητας

Πηγή:(ΦΕΚ 1426 τ.Β’/26.04.2017)

Ο χώρος των Γραφικών Τεχνών περιλαμβάνει ένα ευρώ φάσμα δραστηριοτήτων που αφορούν οποιαδήποτε μορφή έντυπης ή ηλεκτρονικής εικόνας και κειμένων σχετικών με τα διακινούμενα υλικά και πνευματικά αγαθά της κοινωνίας μας.

.

Ο απόφοιτος αποκτά γνώσεις και δεξιότητες, ώστε να:

• Εφαρμόζει τις κατάλληλες στρατηγικές επίλυσης εικαστικών προβλημάτων στις εφαρμοσμένες τέχνες, στον δισδιάστατο και στον τρισδιάστατο σχεδιασμό
  • Επιλύει εικαστικά προβλήματα χρησιμοποιώντας την έρευνα και την επεξεργασία δεδομένων και εφαρμόζοντας παραδοσιακές και σύγχρονες τεχνικές σχεδίασης
  • Εφαρμόζει και να αξιοποιεί τις βασικές αρχές του σχεδιασμού (Basic Design) που αφορούν τη φόρμα, το χρώμα και την τυπογραφία.
  • Χρησιμοποιεί δημιουργικά τη φαντασία και την παρατηρητικότητα στην εργασία του.
  • Επιλύει θέματα παρόμοια με αυτά που θα συναντήσει σε ένα πραγματικό επαγγελματικό περιβάλλον, τα οποία ανήκουν στους εξής τομείς: εκδόσεις, προώθηση – διαφήμιση, εικαστική ταυτότητα οργανισμού και τρισδιάστατος σχεδιασμός – συσκευασία.
  • Χρησιμοποιεί τον ηλεκτρονικό υπολογιστή ως βασικό εργαλείο στο στάδιο του σχεδιασμού μιας γραφιστικής μελέτης.
  • Αξιοποιεί την τεχνολογία που σχετίζεται με τον κλάδο των Γραφικών Τεχνών σε όλο τον κύκλο εργασιών του.
  • Συνυπολογίζει τις τεχνικοοικονομικές απαιτήσεις που αφορούν την εκτέλεση μιας εργασίας κατά το στάδιο του σχεδιασμού της.
  • Χρησιμοποιεί δημιουργικά τις γνώσεις που αποκτά από τη μελέτη της εξέλιξης των Καλών και Εφαρμοσμένων Τεχνών, κατανοώντας τις πολιτισμικές διαφορές που επηρεάζουν το νόημα των λέξεων και των συμβόλων.

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Γραφικών Τεχνών μπορεί να εργαστεί στους ακόλουθους τομείς:

• Σχεδιασμός: Εκτέλεση βασικών σχεδιαστικών γραφιστικών εργασιών υπό την καθοδήγηση ενός πτυχιούχου γραφίστα.
  • Χειρισμός του λογισμικού που χρησιμοποιείται στις Γραφικές Τέχνες για την εκπόνηση γραφιστικών μελετών.
  • Εκδόσεις: Συμμετοχή σε όλα τα στάδια της διαδικασίας παραγωγής εντύπων, όπως βιβλίων, περιοδικών, διαφημιστικών φυλλαδίων, εφημερίδων κ.ά.
  • Χειρισμός των διαφόρων μηχανημάτων που χρησιμοποιούνται στη βιομηχανία εκτυπώσεων.

Ειδικότερα, ο απόφοιτος της ειδικότητας Γραφικών Τεχνών μπορεί να εργαστεί σε:

• Επιχειρήσεις, οργανισμούς και βιομηχανίες που ασχολούνται με τον σχεδιασμό (design) γραφιστικών εργασιών, τη διαφήμιση, τις εκδόσεις και εκτυπώσεις, καθώς και στα μέσα έντυπης και ηλεκτρονικής επικοινωνίας.
  • Σε δημόσιους οργανισμούς, στον τομέα των Γραφικών Τεχνών.

Δυνατότητα εισαγωγής στα Τ.Ε.Ι., Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε., Ανώτερες  Στρατιωτικές  Σχολές Υπαξιωματικών,  Σχολές  Αστυφυλάκων και  Σχολές  Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις.

Σχεδιασμού-Διακόσμηση Εσωτερικών Χώρων

.

Μαθήματα:

Β’ τάξη (κοινή για τον τομέα)

1. Ελεύθερο σχέδιο

2. Γραμμικό Σχέδιο

3. Ιστορία της Τέχνης

4. Αρχές Σύνθεσης

5. Εφαρμοσμένες Τέχνες με χρήση Η/Υ

6. Ειδικό Εργαστηρικό Μάθημα

Πηγή: (Υ.Α Φ2/88938/Δ4/2016τ.Β’1567/02.06.2016)

Γ’ τάξη

1.

Ιστορία Σύγχρονης Τέχνης

3Θ

2. Τεχνολογία Υλικών

3. Ελεύθερο Σχέδιο – Χρώμα

4. Ψηφιακή Σχεδίαση

5. Διακόσμηση Εσωτερικών Χώρων

6. Διακοσμητική Σύνθεση – Τρισδιάστατη Μακέτα
7. Αγγλικά Ειδικότητας

Πηγή:(ΦΕΚ 1426 τ.Β’/26.04.2017)

• Η συγκεκριμένη ειδικότητα αφορά στη διαμόρφωση υπαρχόντων χώρων με χρησιμοποίηση επίπλων, αντικειμένων και υλικών, κατά τρόπο που να διασφαλίζει η λειτουργική και αισθητική αρτιότητα του χώρου.
  • Ο απόφοιτος της ειδικότητας Σχεδιασμού Εσωτερικών Χώρων μπορεί να εργάζεται αρχικά ως βοηθός και στη συνέχεια, μετά την απόκτηση επαγγελματικής εμπειρίας, ως τεχνίτης σε οργανωμένους επαγγελματικούς χώρους του ιδιωτικού ή δημόσιου τομέα.

JSN Pixel template designed by JoomlaShine.com