1

Για όσους θέλουν να αποκτήσουν
ένα απολυτήριο λυκείου
και
ένα πτυχίο ειδικότητας κομμωτικής

δεν υπάρχει καλύτερη αρχή από την κατάρτιση των σπουδών στο 1ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Αιγάλεω

2a

Η ειδικότητα της κομμωτικής εξυπηρετείται εργαστηριακά από το 2 Ε.Κ. σε ανακαινισμένο ειδικό εξοπλισμένο εργαστήριο

όπου οι σπουδαστές έχουν την ευκαιρία να εκπαιδευτούν πάνω σε κούκλες αλλά και σε ζωντανά μοντέλα και σε πραγματικό χρόνο.

• Οι μαθητές κατά την εγγραφή τους στην Β΄ τάξη των Επαγγελματικών Λυκείων επιλέγουν με αίτηση τους τον Τομέα μαθημάτων, τον οποίο επιθυμούν να παρακολουθήσουν.
  • Οι μαθητές κατά την εγγραφή τους στην Γ΄ τάξη επιλέγουν την ειδικότητα που θα παρακολουθήσουν και η οποία πρέπει να αντιστοιχεί προς τον τομέα που παρακολούθησαν στη Β΄ τάξη.

mathimata

Τα διδασκόμενα μαθήματα καλύπτουν όλες τις υπηρεσίες ενός κομμωτηρίου.Η ύλη που ακολουθείται προκύπτει από το υπουργείο παιδείας και από ενεργούς κομμωτές ώστε να μπορούν να ανταποκριθούν στις ανάγκες ενός σύγχρονου κομμωτηρίου.

Διδάσκονται:

ü Επαγγελματικό λούσιμο

ü  Κουρέματα

ü  Χτενίσματα

ü  Κοτσίδες

ü  Περμανάντ – Ρόλευ

ü  Βαφή - ανταύγειες

ü  Μες - ντεκαπάζ

ü  Ίσιωμα διαρκείας

ü  Βραδινά και Νυφικά χτενίσματα

13

14

Στο «Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητείας» θα εφαρμοστεί το δυικό σύστημα εκπαίδευσης (μαθητεία) που περιλαμβάνει: α) μαθητεία με εκπαίδευση στο χώρο εργασίας και β) μαθήματα Ειδικότητας στη σχολική μονάδα. Την ευθύνη υλοποίησης του «Μεταλυκειακού Έτους - Τάξης Μαθητείας», έχουν τα κατά τόπους ΕΠΑ.Λ., στα οποία και εγγράφονται οι μαθητευόμενοι, σε συνεργασία με τα αντίστοιχα Εργαστηριακά Κέντρα (Ε.Κ.), στα οποία θα γίνεται το εργαστηριακό μάθημα ειδικότητας (7 ώρες). Οι μαθητευόμενοι θα συνάψουν Σύμβαση Μαθητείας με τον εργοδότη τους και θα έχουν όλα τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που αναφέρονται στην με αριθμό Φ7/155762/Δ4/19-09-2018 (Β΄4191) Κοινή Υπουργική Απόφαση, όπως τροποποιείται και ισχύει. Με την ολοκλήρωση του «Μεταλυκειακού Έτους - Τάξης Μαθητείας» και πριν τη συμμετοχή σε εξετάσεις Πιστοποίησης, κάθε μαθητευόμενος δύναται να παρακολουθήσει Προπαρασκευαστικά Μαθήματα Πιστοποίησης, που οργανώνονται με την ευθύνη του Υ.ΠΑΙ.Θ.. Οι απόφοιτοι της «Τάξης Μαθητείας» λαμβάνουν πτυχίο ειδικότητας, επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης επιπέδου 5, μετά την ολοκλήρωση των διαδικασιών πιστοποίησης των προσόντων τους από τον ΕΟΠΠΕΠ.

Ο απόφοιτος της ειδικότητας Κομμωτικής Τέχνης με τις γνώσεις και δεξιότητες που αποκτά μπορεί να εργαστεί :

ü  Σε αλυσίδες κομμωτηρίων

ü  Σε τηλεοπτικούς σταθμούς

ü  Σε θέατρα

ü  Σε στούντιο φωτογράφισης μοντέλων

ü  Σε εταιρείες

ü  Σε ανεξάρτητα alternative σαλόνια

ü  Σε management κομμωτηρίου

ü  Ως ελεύθερος επαγγελματίας σε όλους τους τομείς της βιομηχανίας της κομμωτικής

15

Το πτυχίο επαγγελματικής ειδικότητας εκπαίδευσης και κατάρτισης επιπέδου 4 που χορηγείται στους αποφοίτους της Γ τάξης των ΕΠΑ.Λ. μετά από ενδοσχολικές εξετάσεις ή απολυτήριο ΕΠΑ.Λ. επιπέδου 4 (ισότιμο με το απολυτήριο Γενικού Λυκείου) που χορηγείται στους αποφοίτους της Γ’ τάξης των ΕΠΑ.Λ. μετά από ενδοσχολικές εξετάσεις και έξι μήνες προϋπηρεσία.

Καθηγήτριες: Δανελάτου Χρυσάνθη και Σελεμίδη Ναταλία

Υπεύθυνη εργαστηρίου: Δανελάτου Χρυσάνθη